Současně je cílem kampaně zvýšit odpovědnost všech účastníků silničního provozu a přispět k větší ohleduplnosti a toleranci na silnicích. Ať už jedete po cyklostezce nebo vozovce, pravidla platí všude. A protože děti jsou účastníky provozu stejně jako kdokoli jiný, je velmi důležité, abychom je od nejútlejšího věku učili pravidlům silničního provozu a tomu, jak se na kole správně chovat. Jaká základní pravidla pro cyklisty bychom děti měli naučit?
1. Bezpečná jízda začíná u bezpečného kola
Cyklistika není jen zábava, ale i zodpovědnost. Bezpečná jízda proto začíná u správně servisovaného a dokonale padnoucího kola, které umožní vašim dětem zdravý posed a komfortní jízdu. To je klíčové nejen pro jejich pohodlí, ale i pro bezpečnost v případě nečekané situace.
2. Na kolo jen v helmě.
Nevyrážejte na kolo bez helmy. Helma je bezpečnostní prvek, který vám a vašemu dítěti může zachránit zdraví či život. Je jedno, zda jedete jen po cyklostezce bez lidí nebo vaše dítě jezdí s kamarády po ulici za domem, vždy je nutné mít helmu na hlavě. K nehodě může dojít kdekoliv a kdykoliv. Štěstí přeje připraveným.
Víte, že v roce 2023 došlo k 4 170 dopravním nehodám, na kterých měli účast cyklisté? 39 z nich bohužel zemřelo. Téměř 72 % při nehodě nemělo ochrannou přilbu. „Právě nošení přilby by mělo být základním pravidlem pro všechny cyklisty již od nejútlejšího věku. Naučte dítě vnímat helmu jako přirozenou součást kola, nikoli jako nutné zlo. Ochrannou přilbu by mělo nosit již od prvních cyklistických krůčků – tedy i na odrážedle. Nezapomeňte, že helma musí malému cyklistovi dobře padnout, jinak jej při pádu správně neochrání,“ říká Alexandra Přibylová z Kooperativa pojišťovny.
3. Dbejte na viditelnost.
Důležité pravidlo pro bezpečný pohyb na silnici je vidět a být viděn. Noste reflexní oblečení, odrazky a světla, abyste byli pro řidiče a ostatní účastníky provozu lépe viditelní i za šera a tmy. Oblečení zvolte v zářivých barvách a nezapomeňte na reflexní prvky na helmě či batohu. Svou jízdu vždy přizpůsobte aktuálnímu stavu komunikace a provozu. Vždy jezděte tak, abyste před sebou měli bezpečný výhled.
4. Pokud je to možné, jezděte po cyklostezce.
V případě, že cyklostezka není k dispozici, jeďte vpravo u kraje vozovky a neustále sledujte provoz.
5. Cyklista je řidič.
Platí pro něj tedy stejná pravidla silničního provozu jako pro auta. Vždy proto
dodržujte dopravní značky a signalizaci.
6. Buďte ohleduplní k okolí.
Při jízdě na kole je důležitá ohleduplnost k ostatním účastníkům provozu. Respektujte řidiče, chodce a cyklisty a buďte předvídatelní ve svém chování. Přizpůsobte rychlost jízdy situaci a dbejte na bezpečnost sebe i ostatních.
7. Dejte přednost v jízdě chodcům.
Pozor na přechodech a cyklostezkách, které jsou kombinované – tedy určené i pěším.
Učení jako společná aktivita
Děti se nejlépe učí nápodobou. Proto bychom jim měli jít příkladem. Dodržujte pravidla silničního provozu a ukažte dětem, jak se správně na silnici chovat. Praxe je totiž stokrát lepší než teorie! Jezděte s dětmi po blízkém okolí a učte je, jaké pravidlo kde platí a jak se v dané dopravní situaci zachovat. Nejprve začněte nácvikem v klidném prostředí – ideálně v parku či v okolí bydliště. Postupně postupujte do rušnějšího prostředí a učte se zvládat složitější dopravní situace. Vždy se snažte pravidla vysvětlit co nejjednodušším a nejsrozumitelnějším způsobem. Dítě nechte jezdit pod pečlivým dohledem tak dlouho, dokud si nejste jisti, že se dokáže samo pohybovat po silnici bezpečně.
Nejen v dubnu
Téma bezpečnosti na silnici je velmi důležité. Nezapomeňte, že bezpečná jízda začíná u nás samotných. Společně můžeme změnit statistiky a udělat z cyklistiky bezpečnější a zábavnější aktivitu pro všechny! Pro děti i dospělé. Láska ke kolu totiž kvete v každém věku.