Jízda na kole je super zábava, nezapomeňte ale na to, že na vás během letních výletů mohou číhat také nejrůznější rizika, která vám mohou zážitek ze skvělé jízdy dost pokazit.
Na co byste si tedy měli dát při jízdě v letních měsících pozor, obzvlášť, pokud s sebou máte děti?
Na co si dát v létě na kole pozor?
Léto je to nejlepší období, které doslova láká k cyklovýletům nejen po okolí, ale i ke zdolávání delších tras. Jízda na kole je super zábava, nezapomeňte ale na to, že na vás během letních výletů mohou číhat také nejrůznější rizika, která vám mohou zážitek ze skvělé jízdy dost pokazit.
Na co byste si tedy měli dát při jízdě v letních měsících pozor, obzvlášť, pokud s sebou máte děti?
Přehřátí a dehydratace
V létě, především pokud je opravdu horko, je nutné dodržovat dostatečný pitný režim a chránit se před přímým slunečním zářením. Myslete na to také na kole. Pokud teploty atakují třicíctky, vždy volte trasy, které nepovedou po rozpálené silnici. Jezdit můžete v údolí kopírujícím řeku, v lese či se na kole vyrazit vykoupat.
Hlídejte, aby dítě dostatečně pilo. Při fyzické aktivitě musí být příjem tekutin výrazně vyšší než v klidovém režimu. Pokud se chystáte na kratší cyklovýlet, vyrážejte spíše brzy ráno, kdy je ještě chladno. S přibývajícím dnem, a hlavně večer je zem nejvíce rozpálená. Po jízdě můžete dětem dopřát dětský iontový nápoj či vodu oslazenou glukopurem, který jim dodá energii. S sebou vždy mějte náhradní lahev vody, kterou po cestě na vhodných místech doplňujte.
Doplňujte energii
Během letních cyklovýletů dělejte častější pauzy. Pro odpočinek vždy hledejte místo ve stínu, vyhněte se však prostorům, kde by mohl příliš foukat vítr. I v létě totiž můžete ve zpoceném dresu ofouknout.
Energii doplňujte vhodnými potravinami a nápoji. Ideální je například šťavnaté ovoce, nejrůznější energetické tyčinky s müsli, ořechy či sušeným ovocem, energetické gely a chladná voda. Vhodné určitě nejsou klasické sladkosti (bonbony, čokoláda, lízátka), které se mohou při vysokých teplotách roztékat, ani sladké nápoje, které nezaženou pocit žízně.
S sebou mějte svačinu, tu je nejlepší uložit do termoobalu. I tak se vyhněte šunkám, sendvičům a bagetám s majonézou a dalším potravinám, náchylným na změnu teploty. Mohlo by dojít k jejich rychlému zkažení.
Pozor na slunce
Ani na kole nezapomínejte na dostatečnou ochranu před slunečními paprsky. Samozřejmostí by mělo být použití opalovacího krému (minimálně faktor 50), slunečních brýlí a šátku nebo kšiltovky pro chvíle, kdy o odpočinkové pauze odložíte helmy. Ideální je naplánovat si pauzu v čase, kdy slunce nejvíce pálí, tedy cca od 12 do 15 hodin.
Pamatujte také na to, že teplota silnice je mnohem vyšší než teplota okolní krajiny. Rozpálený asfaltový povrch tak může v horkých letních dnech dokonce způsobit popáleniny.
Kvalita vzduchu
Pozor si dejte i na kvalitu vzduchu. V určitých oblastech může především v létě docházet ke zvýšenému znečištění vzduchu – zejména v městských oblastech. Sledujte proto při plánování cyklotrasy i tento faktor a plánujte výlety v místech s lepší kvalitou vzduchu.
Ať už se v létě rozhodnete vyrazit kamkoliv, pamatujte na to, že v létě vyráží na kolo obecně více cyklistů než kdykoli jindy. Buďte proto opatrní nejen na cyklostezkách, ale také na silnicích. Vždy dodržujte dopravní předpisy, jeďte bezpečnou rychlostí a s bezpečným rozestupem. Nezapomeňte, že některé cyklostezky jsou určeny i pro pěší, buďte proto ohleduplní nejen k sobě, ale i k ostatním.